Pokłosie „Pokłosia”

Byłam w końcu na „Pokłosiu”. Tak, zaniosła mnie do kina ta fala, która ostatnio przetacza się przez media.

Zaskakujące, że krytykuje się rolę Stuhra, a jego samego traktuje się podobnie, jak mieszkańcy wioski traktowali odgrywanego przez niego bohatera. Też go wyrzucili poza margines za samo podjęcie tematu. W filmie to był margines wiejskiej społeczności, w prawdziwym życiu odmawia się Stuhrowi nie tylko patriotyzmu, ale wręcz polskości – to idiotyczne „wypominanie” żydowskiego pochodzenia – mam okazję poczuć, jak to było w 1968 r. – poniżej próbka „biografii” Henryka Wujca w wykonaniu internautki Joanny P. uczyła się chyba od najwybitniejszych propagandzistów Trybuny Ludu.

 

I ci ludzie śmią twierdzić, że film jest niepotrzebny, nieprawdziwy, a – idioci – nie zauważają, że swoją własną postawą krzyczą, jak bardzo jest prawdziwy i potrzebny.

Nie jestem fanką Pasikowskiego – gdy ostatnio oglądałam „Psy” w telewizji, to mi się przysnęło. Nie lubię też kina akcji. Ale lubię kino moralnego niepokoju. Lubię też ten temat. Nie chodzi o temat historii Polski, bo na „Obławę” nie poszłam. Chodzi o temat antysemityzmu.

Zaskakujące, że Polacy żyjący w bagnie chamstwa, złodziejstwa, kurestwa, łapówek, chuligaństwa i wyzysku nie są w stanie przyjąć do wiadomości, że tak, wśród kilkudziesięciu milionów Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, znalazło się kilku, kilkuset, a może nawet kilka tysięcy, którzy Żydów mordowali. Mordowali, bo ich nienawidzili, bo zazdrościli im bogactwa, bo nie akceptowali inności, wreszcie – bo pozwolili, żeby okupant zrobił im wodę z mózgu, niektórzy może wcale nie byli tacy podli, a po prostu się bali.

Zaskakujące, że  ci, którzy powtarzają dzisiaj hasła o żydokomunie, nie wiedzą, że to jest hasło ukute przez nikogo innego, jak komunistów, tak samo jak hasło o niższej rasie zostało ukute przez nazistów.

A propos żydokomuny – zaskakujące, jak ludzie, którzy atakują Macieja Stuhra za to że zagrał w „kłamliwym i szkodzącym Polsce” filmie jako argument przywołują, że przecież Żydzi byli w UB. Tutaj aż się prosi o przywołanie wypowiedź Pani, która na profilu Macieja Stuhra napisała taką oto wypowiedź pod nazwiskiem osoby, która była spiritus movens wojny trojańskiej:

Obrazek

Czy jeśli (o ile) Żydzi byli nadreprezentowani w UB, który powstał w 1944 r., to wg logiki tejże Pani Holocaust i pogromy najwyraźniej im się należały? Może ci z Jedwabnego mieli jakąś wizję, co to się stanie za kilka lat i spalili Żydów w 1941 r. nie z nienawiści, tylko z obawy o to, że ci sami Żydzi za 4 lata będą wydawać wyroki na „żołnierzy wyklętych”?

Ciągnąc temat żydokomuny chciałabym przytoczyć tu wpis pana Zbigniewa o popularnym polskim nazwisku, popularniejszym niż „Kowalski”, który tak bardzo chciał poprzeć swoją tezę, jak to Żydzi są źli, ale jedyne co znalazł, to książka Pawła Śpiewaka „Żydokomuna”. Niestety nie przeczytał nic poza tytułem, nawet recenzji na Merlinie, w przeciwnym razie wiedziałby, że Śpiewak tego pojęcia użył w sposób przewrotny i z tezą o nadreprezentacji Żydów w UB się rozprawia.

Obrazek

Skoro tylu jest dzisiaj idiotów w Polsce, to jak można nie wierzyć, że w czasie II wojny światowej było też paru podłych ludzi?

Ten wpis został opublikowany w kategorii publicystyka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s