Wrocław dla Romów!

Ostatnio gazeta.pl przoduje w artykułach poświęconych społeczności Romskiej we Wrocławiu. Jak to jest im źle, bo nikt ich nie lubi. Jestem świeżo po lekturze tendencyjnego tekstu Marzeny Żuchowicz Wrocławscy Romowie: Ludzie tu dobrzy, policja nie bije po którym opadło wszystko, co mogło opaść. Bohaterami są biedni Romowie, którzy nawet sami pożebrać na mieście nie mogą, więc MUSZĄ wysyłać na miasto swoje dzieci, na przeciwko nich ci źli mieszkańcy Kamieńskiego, którzy są łysymi naziolami albo żłopią piwsko przed blokiem i nie dają Romom wody (sic!). W pewnym sensie to sami mieszkańcy Kamieńskiego deprawują romskie dzieci tym niedawaniem Romom wody, bo zmuszają je do kradzieży tejże wody na stacji benzynowej.
No, w takim tonie utrzymany jest artykuł…

Ale! Chwilę potem trafiłam na jeszcze lepszy tekst: Stowarzyszenie NOMADA o rasizmie miejskich urzędników, w którym powaliło mnie zdanie:

W ostatnim czasie Romowie rumuńscy wielokrotnie nachodzeni przez strażników miejskich, policję, sanepid i pracowników MOPS słyszeli groźby eksmisji. Łączymy te dwie sprawy, ponieważ jest dla nas oczywiste, że straszenie przez strażników miejskich eksmisją z dnia na dzień grupy 70 osób pochodzenia romskiego jest rasizmem i pogwałceniem praw człowieka.”
sic! sic! po trzykroć sic!
Kim trzeba być, żeby uznać chęć rozprawienia się z nielegalnym obozowiskiem (dodajmy grożącym epidemią, bo już mieliśmy tam epidemię odry) za rasizm? Może jak mi pan policjant wlepi mandat za przechodzenie na czerwonym świetle, to też to uznam za rasizm, bo nie mam urody typowej dla Polki (blond włosy i niebieskie oczy)? Może jak pojadę do USA i będę tam żyła tam żebrając i wysyłając na żebry swoje niepełnoletnie dzieci (wykorzystywanie dziecka do żebranie jest swoją drogą nie tylko wykroczeniem, ale i może być przesłanką do odebrania dziecka), postawię sobie nielegalny barak, będę jeździć komunikacją bez biletu – to zabronienie mi tego to też będzie rasizm? Dobrze wiedzieć, już ruszam. A w razie groźby deportacji zwrócę się do Stowarzyszenia Nomada, który tak stoi na straży niby-pokrzywdzonych, może wstawią się za mną, tak jak za Romami, i może załatwią zieloną kartę w USA?

Ten wpis został opublikowany w kategorii publicystyka i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wrocław dla Romów!

  1. pdcdeszczu pisze:

    Świetne uwagi. Najgorsze jest to, że czas płynie, a na Kamieńskiego problem jak był tak jest i nikt z nim sobie nie może poradzić.
    Dziś grupa Romów woziła się samochodem. Widać powodzi im się coraz lepiej. Brawa dla hojnych mieszkańców naszego miasta 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s